Energiaostuvaesuse vähendamine Euroopa Liidu üürisektoris

Euroopa Liidu andmetel satub Euroopa Liidus 50 miljonit majapidamist energiaostuvaesusesse või olukorda, kus nad ei suuda enda majapidamise kütmiseks või jahutamiseks vajaliku energia eest tasuda. Põhjuseid on mitmeid: elektrienergia kõrge hind, elanike madalad sissetulekud ja madala energiatõhususega majad. See mõjutab nii elanike tervist kui ka heaolu.

Energiaostuvaesus on Euroopa Rohelises Kokkuleppes ja Puhta Energia Paketis märgitud kui üks põhiprobleemidest.

Selleks, et probleemiga tegeleda, on EL-i eesmärgiks koguda rohkem andmeid ruumide jahutamise ja suviste ülekuumenemiste kohta. Samuti on oluline arvestada riikide sooliste, elamute ja kohalike erinevustega, et hinnata, millised on parimad variandid kohalikul tasandil. Euroopa rohelise kokkuleppe valdkonna juhtiv asepresident Frans Timmermans ütles Renoveerimislaine strateegia esitlusel: „Me tahame, et kõigil eurooplastel oleks kodu, mida nad saavad valgustada, kütta või jahutada ilma, et see tekitaks augu nende rahakotti või kahjustaks planeeti.

Seda sõnumit levitavaid projekte hakkab rahastama Horizon2020 programm. Väljavalitud projektide hulgas on ka 36 kuud kestev ENPOR projekt, mille eesmärk ongi energiaostuvaesuse vähendamine Euroopa üürisektoris. Projekti tahab üles leida energiaostuvaesed üürnikud ja korteriomanikud ning seejärel mõista nende probleeme ja tegeleda nende vajadustega.

Seega pakub ENPOR projekt, et võiks konstruktiivselt uurida, kuidas saaks üürisektori energiaostuvaesust vähendada. Lisaks võiks uurida energiaostuvaesusega seotud tegutsemisviise ja strateegiaid EL-is. Jälgides energiaostuvaesuse kõiki tasandeid, loodetakse luua juhised riikidele, kes probleemiga kokku puutuvad. Üheks olulisimaks tulemuseks on ka Energiaostuvaesuse platvormi rajamine. Platvorm võimaldaks vahetada infot riikide vahel.

Projekti koordineerib Institute for European Energy ja Climate Policy in The Netherlands. Projekti rahastab EL-i programm Horizon 2020. Projekt algab 2023 aasta augustis.

Rohkem infot projekti kohta leiad siit.

Artikli inglisekeelse versiooni leiad siit.

2020-11-17T19:56:48+00:0017.11.2020|Categories: Uudised|