Viljandi Maavalitsuses annab ekspert nõu, kuidas igapäevaselt säästa elektrit ja sooja ning kuidas tuleb õigesti ehitust planeerida. Tasuta konsultatsioonid  hakkavad toimuma ühel päeval nädalas. Esimene konsultatsioon leiab aset  teisipäeval, 16 oktoobril ning esialgu kestavad need igal teisipäeval kuni detsembrini.

Energeetikaalased tasuta konsultatsiooni võimalusi sageli ei ole ning Eesti inimesed on harjunud oma muredega ise pusima, kuid see ei peaks alati nii olema, rääkis korraldaja Kaupo Kase Viljandi Maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja. „Soojustamise ja seeläbi  energiasäästmise eesmärgil tehtavad vead võivad hiljem väga kalliks osutuda. Suuri investeeringuid nö üle jala teha ei ole otstarbekas.“

Konsultant tuleb Tartu Regiooni Energiaagentuurist ning tema poole saavad pöörduda kõik inimesed, kellel on küsimusi energiakasutamise ja energiasäästu kohta hoonetes ning keskküttevõrgus. Oodatud on eraisikud, KÜ juhid, ettevõtjad, valdade ehitusspetsialistid jt.  Konsultant juhatab kätte õige teeotsa, kuidas paremini majandada ja planeerida edasisi toimingid hoonetel, mille energia kulud on suured. Samuti võib saada abi energeetikaalase  projekti kirjutamisel või arutleda selle idee üle.

Sarnaseid konsultatsioone on korraldatud ka mujal maakondades ning eksperdi Tiit Pika sõnul on ette tulnud nii lihtsamaid kui keerulisemaid muresid. „Aga ei ole oluline, kas mure on väiksem või suurem – lahendust  vajab see ühtemoodi.“  Inimesi on huvitanud, miks kommunaalkulud on siiski nii kõrged, kuigi tundub, et hoone on soojapidav; Kas valida soojustuseks penoplast või kivivill; Kas ja kuidas kasutada päikesepaneele jne. „Meie majad on sageli olukorras, kus nagunii tuleb olukorra parandamiseks juba midagi tegema hakata. Siis peabki läbi mõtlema, kui suurelt ja millised tööd ette võtta, et saada energiasäästlikum ja kõige tasuvam tulemus. Ühtlasi saavutada maja hea välisilme läbi soojustamise, “selgitas Pikk. „Igati tuleks vältida olukordi, kus kortermajades hakatakse üksikute korterite seinu seestpoolt soojustama, sest see on võimalus hallituse tekkeks,“ tõi Pikk näite.

Konsultatsioonile saab tulla Viljandi Maavalitsusse Vabaduse plats 2, tuba 210 teisipäeviti alates 16. oktoobrist  kella 10-16ni ning esialgu eelregistreerimata. Kui keegi soovib konsultandiga aega kokku leppida, siis tema tel.on  5253868 ja e-mailiga: tiit@trea.ee  saab samuti ühendust võtta.  Kohtumisele kaasa võiks võtta materjale objekti kohta, mille kohta soovitakse küsida. Kui selgub, et  kindlasti oleks vajalik konsultandiga  kohapeale minna olukorraga tutvuma, siis lepitakse ajas ja võimalustes kokku.

„Kui selgub, et  energiasäästu teema inimesi huvitab, siis võib siit sündida ka pikemaajalisem koostöö,“ kinnitas Kase.

Üle-eestilise Energiasäästunädal 5.-11.novembril ajal, kui toimub peale konsultatsiooni ka seminar teemal „Renoveeritud korterelamute kogemuste vahetamine“, mille kohta saab rohkem infot kodulehel: www.energiatark.ee