Aluksne Ernst Glücki nimelise riigigümnaasiumi õpilased koos oma õpetajate Irena Berzina ja Ligita Krievaga on viimastel kuudel teinud kõvasti tööd selle nimel, et 1. veebruaril saaks nende koolis toimuma rahvusvaheline energiapäev. Sellesarnane üritus toimus täpselt kaks kuud tagasi Rõuge koolis Võrumaal.

Plaanide kohaselt võtab seekordsest energiapäevast osa enam kui 110 õpilast Läti Vidzeme piirkonnast ja Lõuna-Eestist. Energiapäeva korraldamise vastutus lasub eelkõige Aluksne riigigümnaasiumi energiaringi õpilastel – nemad juhendavad sel päeval katsete ja töötubade läbiviimist ning jagavad energiaringis kogutud teadmisi mitte ainult oma emakeeles, vaid ka inglise keeles.

Osalejatele pakutakse läbi mängimiseks katseid, mille abil võrrelda uue ja vana köögitehnika energiatarvet, moodsaid soojustusmaterjale ning arvutite energiatarvet nii töötavatena kui stand-by olekus. Lisaks tutvustatakse, kuidas kasutada nutitelefoni ruumide sisekliima seiramiseks, kui parasjagu pole käepärast ühtki spetsiaalset mõõteriista. Energiapäeva sisse mahub veel palju põnevat nuputamist energia ja selle aruka kasutamise kohta.

Kui kõik katsed ja töötoad lõpetatud, lahutab osalejate meelt teadusteater, mille kannab ette Läti teadus- ja huvikeskus ZINOO.

Vidzeme kandi koolides toimus detsembris ja jaanuaris videokonkurss 6.−9. klasside õpilastele, teemaks otse loomulikult energia arukas kasutamine. Energiapäeval näeme konkursi parimaid videoid ja elame kaasa nende auhindamisele.

Energiapäev lõpetatakse kõigi korraldajate tänamise ning magusa üllatusega.

Energiahariduse edendamist ning energiapäevade toimumist Eestis ja Lätis rahastab Eesti-Läti piiriülese koostöö programm projektiga Energiaarukas kogukond” (www.trea.ee/sec).

Ühtlasi käib Vidzeme ja Lõuna-Eesti kodumajapidamistes energiaseire: mitmed pered peavad energiapäevikut ning kasutavad kodus erinevaid seireseadmeid, et üheskoos energiaaudiitoritega leida arukaid lahendusi energia kokkuhoiuks.

ENERGIAT! KASUTA ARUKALT